Implantologia jest w dzisiejszych czasach najlepszą metodą leczenia ubytków w uzębieniu lub całkowitego bezzębia.
Tworzy najbardziej optymalne, stabilne i skuteczne rozwiązanie dla pacjentów, którzy posiadają, w różnym zakresie,  braki w uzębieniu. Jest to metoda, której użycie warto rozważyć, w opisanych wyżej przypadkach.

Jak zbudowana jest proteza całkowita na implantach?

Leczenie implantoprotetyczne w Rzeszowie  przy zupełnym braku zębów, czyli w tzw. bezzębiu, może być wykonane zarówno w wariancie ruchomym jak i stałym.
Proteza montowana i mająca oparcie na implantach jest bardzo stabilnym rozwiązaniem, które jest porównywalne z posiadaniem własnych zębów.
Proteza przytwierdzona na kilku, osadzonych w kość szczęki i żuchwy, implantach jest najbardziej efektywny  i bezpiecznym sposobem leczenia braku uzębienia.
Implanty to śruby wykonane z tytanu lub z tlenku cyrkonu, które są osadzane chirurgicznie w kości. Zastępują naturalny korzeń zęba. Do trwałego i bezpiecznego podtrzymania protezy wystarczą dwa implanty w obrębie żuchwy. W górnej szczęce od trzech do sześciu. Do implantów mocowane są zaczepy kulowe, lokatory, lub metalowe wsporniki.

Zabieg i rekonwalescencja

Proces leczenia implantologicznego składa się z kilku etapów. 
Obowiązkową częścią jest konsultacja wstępna. W jej trakcie przeprowadzany jest wywiad lekarski. Określane zostają przeciwwskazania, a jeśli ich nie ma, pobrany zostaje wycisk i zlecane są badania morfologiczne. Mają dać one odpowiedź, czy u Pacjenta bez problemu będzie przebiegał proces gojenia. Bardzo ważne są również badanie kliniczne, które pozwala ocenić stan ogólny jamy ustnej i uzębienia.
Do ułożenie planu zabiegu potrzebne są również wyniki badania obrazowego, pantomogramu, lub tomografii komputerowej szczęki i żuchwy oraz cyfrowy skan. Pełna diagnostyka, pozwoli na określenie w jakim stanie są kości, zatoki szczękowe. Badanie umożliwi także zobrazowanie przebiegu nerwów, tym samym zwiększa się bezpieczeństwo zabiegu. Podczas kolejnego etapu leczenia, następuje wszczepienie implantów w wyrostki zębodołowe.  Ile trwa wszczepienie implantu ?
Osadzenie jednego implantu trwa od 20 do 40 minut.
Zabieg jest wykonywany zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. W wyjątkowych przypadkach może być też przeprowadzony pod narkozą. Implanty przez okres od 2 do 3 miesięcy scalają się z kością. Po tym czasie lekarz wprowadza  śruby gojące. Po ich wykręceniu organizm potrzebuje czasu na regeneracje dziąsła. Po kilkunastu dniach lekarz specjalista odkręca śruby i na ich miejscu montuje filary kulkowe, a następnie wykonuje wyciski. Na ich podstawie technik wykonuje protezę. Opisane wyżej leczenie trwa od 4 do 6 miesięcy, czas jego trwania uzależniony jest od indywidualnych cech zdrowotnych Pacjenta. Należy pamiętać, że po zabiegu nie wolno przez kilka godzin spożywać pokarmów oraz pić napojów. Kiedy minie znieczulenie można spróbować zjeść posiłek, mający konsystencję półpłynną. Przez kilka następnych dni, nie jest wskazane spożywanie gorących posiłków. Warto po zabiegu stosować chłodne okłady, które zmniejszą opuchliznę i łagodnie uśmierzają ból. Lekarz przeprowadzający leczenie powinien przekazać Pacjentowi wytyczne, które dokładnie określą czego powinien unikać i w jakim przedziale czasowym. 

Proteza na implantach kontra tradycyjna

Pacjenci są zadowoleni z stabilności protezy na implantach. Odtwarza ona naturalne uzębienie, przez co przywraca całkowitą funkcjonalność jamy ustnej. Wielu Pacjentów  posiadających tradycyjną protezę, narzeka na to, iż bardzo długo trwa przyzwyczajania się do niej. Należy również pamiętać, że jej stabilność z czasem się zmniejsza. Dzięki implantom umieszczonym w kości, nie ma potrzeby stosowania kleju do protez. Stabilnie osadzona proteza pozwala uzyskać siłę żucia, zbliżoną do tej jaka występuje przy posiadaniu naturalnego uzębienia. Pacjenci nie boją się, że proteza wysunie się z ust, że zadławią się podczas snu. 
Z tradycyjną protezą nie należy spać, należy ją wyciągać na noc.
Higiena protezy na implantach jest identyczna, jak w sytuacji gdy posiadamy „własne” zęby. Tą właściwość ceni sobie wiele osób, używających tego rozwiązania na co dzień. Protezę tradycyjną należy oczyszczać przy zastosowaniu specjalnych akcesoriów, po wyjęciu jej z  jamy ustnej. Największą rozbieżnością jest trwałość obu rozwiązań. Proteza na implantach posłuży Pacjentowi dożywotnio, natomiast standardową protezę należy wymieniać po około 5 latach.

Przeciwwskazania

Całkowitym przeciwwskazaniem, do leczenia bezzębia za pomocą protezy na implantach, jest ciąża, niestabilna cukrzyca oraz nowotwory. Cukrzyca przeszkadza w gojeniu ran, proces nie przebiega optymalnie i  mogą pojawić się powikłania po  wszczepieniu implantów. Zastosowanie protezy na implantach jest także niemożliwe u osób poniżej 16 i 17 roku życia. W tak młodym wieku nie został zakończony proces wzrostu kości szczęki. Konsultacje i dodatkowe badania mogą zostać zlecone 
Pacjentom cierpiącym na schorzenia szpiku kostnego, posiadającym wady serca i chorującym na chorobę Parkinsona. Przed zabiegiem zawsze są wykonywane dodatkowe badanie, które dostarczają informacji o jakości i ilości kości w miejscu planowanej implantacji.
Weryfikowany jest także rozmiar zatok przynosowych i szczękowych.

Ile kosztuje proteza na implantach?

Proteza całkowita na implantach to inwestycja we własne zdrowie, a także odnowa uśmiechu. Stan naszego uzębienia i jamy ustnej ma wpływ na jakość naszego życia, na komfort w prozaicznych czynnościach (np. w spożywaniu posiłków)  dnia codzienneg8o. Cena całkowitej protezy  szczęki górnej zaczyna się od 10 tys. zł, natomiast dolnej od  8 tys. zł. Koszty są uzależnione od konkretnego przypadku, a więc zindywidualizowane w zależności od warunków fizycznych i zdrowotnych Pacjenta. Cenniki poszczególnych gabinetu stomatologicznych mogą się różnić.

Oprac.:  ArsDent Rzeszów