Jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów? Jak walczyć z nadwrażliwością? Czas na porady dla naszych czytelników i klientów.

Nie mogliśmy inaczej zatytułować artykułu dotyczącego nadwrażliwości jak KONIEC z nią. Czytelnicy i klienci ArsDent nie mogą zmagać się z tym problemem. Nadwrażliwość jest bowiem niedogodnością, która utrudnia zwykłe codziennie czynności – jedzenie i picie, a nawet mycie zębów! Na szczęście jest to przypadłość, z którą można walczyć domowymi sposobami i profesjonalnie w gabinecie stomatologicznym.

Przyczyny

Przyczyną nadwrażliwości jest odsłonięcie się zębiny, gdzie znajdują się unerwione kanaliki zębowe. Poprzez silne szczotkowanie bądź jedzenie gorących, zimnych czy kwaśnych potraw możemy odczuwać dyskomfort, a nawet ból.

Kiedy dochodzi do odsłonięcia zębiny? Przy nieprawidłowej higienie jamy ustnej, stanach zapalnych dziąseł i kości bądź borykając się z problemem ścierania zębów (tzw. zgrzytanie).

Jak myć zęby

By móc podjąć skuteczne leczenie nadwrażliwości zębów należy zacząć od prawidłowej techniki mycia zębów. Przede wszystkim musimy pożegnać się ze szczotkowaniem „poziomym”. To dobry krok nie tylko dla osób zmagających się z nadwrażliwością, bowiem taka metoda szczotkowania powoduje cofnięcie się dziąseł, a co za tym idzie uszkadza zębinę. Czas na metodę ruchów wymiatających – przesuwamy szczoteczkę od dziąsła do korony zęba. Warto jeszcze podkreślić, jak ważne są dobre akcesoria. Szczoteczki wybierajmy tylko miękkie! Mitem jest, że przez jej delikatność nie umyjemy dokładnie zębów. Wręcz przeciwnie – twarde szczoteczki mogą podrażniać nasze dziąsła i uszkadzać szkliwo. Z kolei pastę wybierajmy tę dedykowaną dla osób z nadwrażliwością zębową. Unikajmy natomiast past o wysokiej ścieralności, np. wybielających.

Dieta przy nadwrażliwości

Chyba nikogo nie zaskoczymy pisząc, by unikać produktów z wysoką zawartością cukrów i kwasów, które powodują uszkodzenia szkliwa. Więcej o najlepszej diecie dla zębów przeczytasz tutaj. Jeżeli już spożywamy produkty bogate w cukry i kwasy to nie myjmy zębów bezpośrednio po ich zjedzeniu. Nasze szkliwo jest wówczas osłabione i szczotkowanie może je dodatkowo uszkodzić. Zadbajmy o produkty bogate w fosfor, wapń i witaminę D3.

Czas na leczenia

Wiemy już jak szczotkować zęby i o jaką dietę zadbać. Możemy więc rozpocząć leczenie, bowiem sama higiena i dieta nie wystarczy. Dzisiejsza stomatologia oferuje profesjonalne zabiegi, które przyniosą ulgę i zakończą bolesną przygodę z nadwrażliwością. Wśród zabiegów mamy do wyboru:

  • fluoryzację (lakier, który wzmacnia szkliwo),

  • wykończenie kompozytem (poprzez nałożenie plomby odizolowujemy zakończenia nerwowe),

  • stymulacja mineralizacji (materiałem uzupełniającym zamykane są odsłonięte kanaliki),

  • impregnacja (specjalny preparat znoszący nadwrażliwość.