Czas na ciekawostki związane z implantami. Jaka jest historia implantów? Co ma wspólnego implant z lotnictwem? Czy wiesz że… No właśnie, czego jeszcze nie wiemy?

Jeżeli śledzisz regularnie nasze artykuły to o implantach wiesz już prawie wszystko. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z ArsDent zapraszamy Cię do zakładki Aktualności, a w szczególności (skoro kliknąłeś właśnie ten temat) do poradnika nt. Implantów – tutaj. Cóż więc może być ciekawego w implantach, poza tym, że należą do nowoczesnej stomatologii i są trwałą, i bezpieczną metodą na piękny uśmiech? Zagłębmy się nieco w historię implantów, która UWAGA sięga aż czasów starożytnych!

HISTORIA IMPLANTÓW

Od zawsze człowiek potrzebował dbać o swój wygląd, w tym o zęby. I nie jest to nasza narcystyczna opinia, ale świadczą o tym odkrycia archeologiczne. Jakie? A chociażby takie, że już kilka tysięcy lat temu podejmowano próby uzupełnienia braków w uzębieniu. Pierwsze ślady „implantów” odkryto na terenach zajmowanych przez Majów, a więc pochodzą aż z III tysiąclecia p.n.e. Nie były jednak one tak estetyczne i bezpieczne jak dzisiejsze implanty, bo w lukę zębową wkładano zęby… no właśnie… niekiedy zęby zwierząt, a niekiedy ludzkie pobrane od drugiego człowieka. Ponadto były to muszle, fragmenty kości zwierzęcych czy żelazne elementy. Proszę się jednak nie martwić, w ArsDent stosujemy nowoczesne metody mając dostęp do najlepszych dotychczas rozwiązań w leczeniu braków zębowych. Od 1965 roku, kiedy to po raz pierwszy zostały zastosowane implanty tytanowe, nieustannie są one udoskonalane, tak, by mogli osiągnąć Państwo najlepsze, satysfakcjonujące rezultaty.

TYTANOWA MOC

Skoro jesteśmy przy tytanie, to kolejna ciekawostka dotyczy właśnie materiału, z którego wykonuje się implanty. Ale czy tylko implanty? Tytan jest metalem posiadającym wiele szczególnych właściwości. Przede wszystkim jest lekki i biokompatybilny, czyli posiada zdolność zrastania się z tkanką kostną, dzięki czemu staje się integralną częścią naszego organizmu. Gdzie więc może być jeszcze stosowany, skoro idealnie pasuje do świata implantologii? Jego odporność i wytrzymałość na działanie wysokiej temperatury oraz kwasów docenione zostały m.in. w lotnictwie! Doskonale sprawdza się także w architekturze oraz przemyśle motoryzacyjnym. Świetna plastyczność i niska gęstość stanowią atuty przy produkcji promów kosmicznych czy skrzydeł myśliwców F-14. Brzmi świetnie prawda?

IMPLANTY A EKSTRAKCJA ZĘBA

Wiedząc już z jak świetnego materiału tworzone są implanty nie powinno nas zdziwić, że najszybszym sposobem na uzupełnienie braku zębowego jest tzw. implantacja natychmiastowa. Chodzi o wszczepienie implantu bezpośrednio po usunięciu zęba. Komórki, jakie wytwarza nasz organizm w czasie procesu regeneracji łączą się z kompatybilną, tytanową powierzchnią implantu. Prowadzi to do trwałego i pełnego zrośnięcia się z kością. Proces ten nazywamy osteointegracją. Co jeszcze zyskujemy przy takim rozwiązaniu? Zamiast luki zębowej natychmiast zyskujemy nowy i estetyczny ząb, który zarówno w wyglądzie, jak i w funkcjonalności, nie odstaje od naturalnych.

Zapisz się już dziś na wizytę!