Wśród chorób XXI wieku często wymieniana jest otyłość. Niewątpliwie jest ona nie tyle chorobą, co czynnikiem ryzyka pojawienia się wielu poważnych chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy choroby serca. Niestety niewiele mówi się o jej powiązaniu z chorobą dziąseł.

Nadwaga a dziąsła

Otyłość wiąże się z wieloma schorzeniami jamy ustnej. Częstym zjawiskiem jest suchość w jamie ustnej, co może sygnalizować poważne problemy rzutujące na ogólny stan naszego zdrowia. Ponadto nadwaga powoduje nasilanie się infekcji, takich jak np. choroby dziąseł.

Co robić?

Dzieci i młodzież to grupy, które szczególnie narażone są na otyłość. Kiedyś chipsy czy czekolada były pewnego rodzaju rarytasem, przez co jadane były rzadko. Dziś, przede wszystkim najmłodsi, uzupełniają o nie codzienną dietę. Oczywiście, niezależnie od wieku, wszyscy musimy dbać o swoje zdrowie, w tym zdrowie jamy ustnej. Dlatego zachęcamy do regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. W końcu lepiej jest zapobiegać bezbolesnym przeglądem czy drobnymi zabiegami niż przechodzić długie leczenie. Ale wizyty to połowa sukcesu. Druga połowa to zdrowy styl życia, a więc aktywność fizyczna oraz dieta.

O tym jaką dietę wybrać dla swoich zębów przeczytasz tutaj. A tu zapiszesz się na wizytę. W ArsDent chętnie odpowiemy na Twoje pytania i staniemy na straży Twojego zdrowia.