Czy wszyscy są tak samo narażeni na próchnicę? Jakie cechy mają zęby kobiet a jakie zęby mężczyzn? Czy oprócz płci na rozwój próchnicy ma wpływ także wiek?

Ostatnio pisaliśmy o płci zębów. Sprawdź tutaj jaką płeć mają Twoje zęby i czy możesz coś zrobić, by zadbać o ich wygląd. Okazuje się jednak, że w stomatologii płeć ma także znaczenie w temacie próchnicy.

Nieleczona próchnica to źródło poważnych konsekwencji. Może powodować utratę zęba, a nawet choroby nerek i.. serca! Dlatego warto dbać o zęby i korzystać z nowoczesnej stomatologii oferowanej w naszym kraju. W ArsDent nie tylko zaproponujemy najlepsze rozwiązania, ale także chętnie odpowiemy na Państwa pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Więcej o próchnicy i jej konsekwencjach przeczytasz tutaj.

Płeć a próchnica

Okazało się, że zdecydowanie więcej kobiet cierpi na próchnicę. Dlaczego?

Po przeprowadzeniu badań na próbkach śliny kobiet i mężczyzn udowodniono wyraźną nierówność płciową. To kobiety są bardziej narażone na powstanie próchnicy.

Większość badań przeprowadzono na osobach dorosłych, a jak jest z dziećmi?

Niestety bakterie próchnicogenne znacznie częściej atakują jamy ustne dziewcząt niż chłopców.

Dlatego próchnica jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą wieku dziecięcego. Za taki wynik odpowiadają różne czynniki. To mogą być po prostu geny, ale także oddziaływania mikrobiologiczne, socjologiczne, a nawet ekonomiczne… Wykazano wyraźne różnice w mikrobiomie śliny chłopców i dziewczynek. W ślinie dziewczynek częściej znajdowano takie gatunki bakterii, które powodują powstawanie kwaśnego środowiska, które to stanowi doskonałe pole do rozwoju próchnicy w jamie ustnej.

Współczesna stomatologia oferuje wiele możliwości, dlatego w ArsDent znajdą Państwo dla siebie idealne rozwiązania. Skuteczność jest jednak zależna także od Państwa pracy. Tylko przy regularnych wizytach oraz dbaniu o zęby wszystkie dostępne metody są skuteczne i trwałe.

Umów się na wizytę już dziś!