Ostatnio pisaliśmy o szkodliwości naturalnych kwasów zawartych w owocach. Przedstawiliśmy jednak kilka prostych zasad, dzięki którym nie musimy rezygnować ze zdrowych i pysznych owoców! A dziś czas na ciekawostki o owocach!

Zamiast myć zęby zjedz jabłko? 

Przeprowadzono kiedyś ankietę, która wykazała, że spora grupa Polaków uważa, iż zjedzenie jabłka zastępuje mycie zębów. Niestety NIE jest to prawda. Wręcz przeciwnie. Zawarte w jabłkach naturalne kwasy stwarzają doskonałe środowisko do rozwoju próchnicy. Dlatego ani zjedzenie jabłka, ani żadna inna metoda nie zastąpi tradycyjnego mycia przy użyciu specjalnych past oraz płynów i nici dentystycznych.

 

W tej samej ankiecie oraz przeglądając wiele badań publikowanych w Internecie przez różne środowiska stomatologiczne i akademickie wyszło, że nadal wielu Polaków myje zęby zaledwie raz dziennie. Dlatego nie zaszkodzi znów przypomnieć → Pamiętajmy! Myjmy zęby minimum dwa razy dziennie (rano i wieczorem/po przebudzeniu i przed pójściem spać) oraz stawiajmy na profilaktykę a nie leczenie. Pamiętajmy więc o regularnych wizytach u Stomatologa (zalecamy wizyty kontrolne co 6 miesięcy). Ale wizyty to nie wszystko, ważna jest także dieta!

Przeczytaj, jaką wybrać dietę dla zdrowych i mocnych zębów – DIETA

 

Czas na wybielające owoce! 

Tak, tak.. niektóre owoce posiadają właściwości wybielające, a jak wiadomo, każdy marzy o zdrowym i białym uśmiechu. W ArsDent oferujemy profesjonalne wybielanie, które gwarantuje wymarzony efekt. Zobacz jak obdarzyliśmy śnieżnobiałym uśmiechem zawodniczkę Ana Tom Tri Babe Made in Poland.

 

Warto jednak w codziennej diecie wybierać także te produkty, które mogą dodatkowo korzystnie wpłynąć na wygląd naszych zębów. Takim bonusem będzie, wbrew pozorom, wiele owoców i warzyw, które spożywamy na co dzień i które mają właściwości oczyszczające powierzchnię naszych zębów oraz usuwające przebarwienia.

 

Jakie to produkty? 

JABŁKA – celowo zaczynamy od jabłek, bowiem pisaliśmy wcześniej o zawartych w nich kwasach, które mogą niekorzystnie wpłynąć na nasze zęby. Jabłko więc nie zastąpi mycia zębów, ale to nie oznacza, że nie ma też dobrych stron. Owe kwasy mają także właściwości wybielające! Ponadto zawarty w jabłkach błonnik działa oczyszczająco (to jednak nadal nie broni tezy o zastąpieniu nim mycia zębów), a bogata ilość wody wzmaga produkcję śliny, która z kolei zapobiega zbieraniu się bakterii na zębach,

GRUSZKI – podobnie jak w jabłkach, duża zawartość wody przyczynia się do oczyszczania zębów z gromadzących się bakterii na powierzchni zębów,

TRUSKAWKI – pomimo pięknego czerwonego koloru nie zabarwiają zębów.. wręcz przeciwnie, zawarty w nich kwas maleinowy ma właściwości wybielające,

WINOGRONA – zawierają kwas jabłkowy, który pomaga usuwać przebarwienia,

ARBUZY – są źródłem witaminy C, która pomaga w oczyszczaniu naszych zębów,

ANANASY – zawierają bromelainę, która posiada właściwości bakteriobójcze i.. wybielające,

ORZECHY – zawierają proteiny oraz tzw. zdrowe tłuszcze – przy ich gryzieniu usuwamy kamień nazębny, mogą także delikatnie rozjaśnić zęby,

CEBULA – tym razem zamiast łez cebula może wywołać u nas uśmiech – zawiera bowiem w sobie olejki eteryczne zapobiegające tworzeniu się.. kamienia nazębnego! Niesamowite, prawda?

Na koniec MARCHEWKI – pyszne, sycące, zdrowe i.. barwiące. Kto nie miał pomarańczowych rąk przy ich obieraniu i krojeniu? Mimo to gryzienie, a może raczej chrupanie marchewek pomaga oczyszczać zęby i usuwać przebarwienia. Marchew zawiera także dużo wody, która wspomaga produkcję śliny, a jak już wiemy, jednocześnie oczyszczanie powierzchni zębów. Z kolei zawarte w marchwi witaminy i mikroelementy korzystnie wpływają na strukturę zęba – wzmacniając ją.

 

A co poza owocami i warzywami? 

Produkty mleczne, takie jak jogurt, twaróg czy kefir i oczywiście mleko korzystnie wpływają na stan zdrowia zębów. Zawierają wapń, który wzmacnia szkliwo oraz delikatnie wybiela zęby.

 

Jakich produktów unikać.. 

..czyli które produkty powodują przebarwienia. Przede wszystkim ciemne napoje, które zawierają w sobie mnóstwo barwników. Także ciemne owoce i warzywa, takie jak jagody/borówki, buraki czy granaty. Jeżeli jednak mamy potrzebę zjedzenia dużej ilości sosu pomidorowego, wiśni czy wypicia coli pamiętajmy także o wypiciu wody mineralnej, niegazowanej!, która oczyści nasze zęby.

Zapraszamy na wizytę do ArsDent, w czasie której chętnie odpowiemy na Państwa pytania, także o dietę wspomagającą zdrowie zębów.