Nic tak nie orzeźwia jak soczyste owoce w gorące letnie dni. Nie dość, że pysznie to jeszcze zdrowo. W końcu to właśnie owoce.. i warzywa najczęściej padają przy wszelkich zaleceniach dietetyków i lekarzy. Niskokaloryczne, mają dużo witamin, mikroelementów i błonnika. Niestety jest też druga strona medalu i spożywanie owoców może prowadzić do uszkodzenia naszych zębów.

Naturalne kwasy

To właśnie one znajdują się w owocach i czyhają na nasze zęby. Zgodnie z badaniami kwasy te obniżają pH jamy ustnej przekraczając minimum tak zwanego poziomu krytycznego. Prowadzi to do zmniejszenia koncentracji fosforu i wapnia, co z kolei stwarza środowisko rozpuszczania apatytów – składników odpowiedzialnych za budowę zęba. W efekcie szkliwo jest coraz słabsze – staje się cieńsze i bardziej podatne na niekorzystne działanie bakterii i uszkodzenia. Wówczas możemy spotkać się z tzw. kwasową erozją szkliwa, czyli po prostu nadwrażliwością.

Które owoce mają najwięcej kwasów? Jakich owoców unikać, a jakie jeść do woli?

Letnia dieta owocowa zdrowa dla naszych zębów

Owoce, w których jest najwięcej kwasów to cytrusy, czyli cytryny, limonki, pomarańcze i grapefruity. Ponadto wysoka zawartość kwasów występuje także w malinach, śliwkach, morelach, wiśniach, czereśniach i rabarbarze.

Czy to oznacza, żeby nie jeść tych wszystkich owoców?

Jedzmy owoce! Ale z głową.

Absolutnie nie rezygnujmy z jedzenia owoców i warzyw! Oprócz zawartych kwasów są również źródłem witamin, składników odżywczych. Wspierają naturalną odporność naszego organizmu,  procesy metabolizmu, a więc przyczyniają się do dbania o zgrabną sylwetkę. Warto jednak pamiętać o kilku PROSTYCH zasadach.

Kwaśne owoce – po ich zjedzeniu warto delikatnie przepłukać usta wodą, która zneutralizuje działanie kwasów oraz przywróci prawidłowe pH.

Pyszne soki owocowe/smoothie pijmy je przez słomkę (papierową lub bambusową), by ograniczyć kontakt  soku (kwasów zawartych w owocach) ze szkliwem

Owoce typu maliny, wiśnie, porzeczki – warto miksować je z jogurtem naturalnym, który charakteryzuje się odczynem zasadowym, a więc także neutralizuje działanie zawartych w owocach kwasów

Mycie zębów – NIE należy myć zębów bezpośrednio po spożyciu kwaśnych owoców. Wówczas nasze szkliwo jest rozmiękczone przez kwasy i mogłoby ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu podczas szczotkowania.