Bezapelacyjnie ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety, stąd nazywana jest stanem błogosławionym i uznawana za największe szczęście. Ciąża to jednak także czas szalenie wymagający. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, początkowo przede wszystkim hormonalnych. I tak spokojny czas może zamienić się w chaos przeplatany zmianami nastroju, „zachciankami” czy nudnościami. Wszystkie te zjawiska to nie stereotypy a normalne objawy ciąży. Naturalnie niektóre kobiety bardziej je odczuwają inne mniej. I tak o ile sporo mówi się o zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach w ciąży, to o zębach niewiele..

O tym jak ogromny wpływ na zdrowie naszego organizmu ma stan zdrowia zębów pisaliśmy tutaj.

No właśnie.. skoro ma tak duży wpływ na nas, to co z dzieckiem? Świadomość o powiązaniu zdrowia naszej jamy ustnej ze zdrowiem mamy i jej dziecka powoli rośnie. Niestety nie jest jeszcze w pełni zadowalająca, dlatego także w ArsDent wzięliśmy ten temat „pod pióro”. 

NUDNOŚCI A ZĘBY

W okresie ciąży kobiety narażone są na występowanie nudności. Częste wymioty mogą powodować tzw. erozję, czyli wymywanie tkanek zębów przez kwas żołądkowy. Jednocześnie mogą mobilizować kobietę do intensyfikacji w dbaniu o higienę jamy ustnej, czyli częstsze szczotkowanie bezpośrednio po wymiotach. I tak dochodzi do połączenia erozji z abrazją – niepróchnicowego uszkodzenia zębów.

DRUGA STRONA MEDALU

O ile nudności są niekiedy powodem do zwiększenia dbałości o higienę jamy ustnej, o tyle w przypadku często odczuwanego w czasie ciąży zmęczenia, znużenia i uczucia bezsilności kobiety rezygnują bądź po prostu zapominają o codziennej czynności, jaką jest mycie zębów. Takie zaniedbania szybko prowadzą do powstania próchnicy, a nawet zapalenia dziąseł.

NASZE ZĘBY A ZDROWIE DZIECKA

Potwierdzono już badaniami wyraźny związek obecności próchnicotwórczych drobnoustrojów i mikroorganizmów, które powodują zapalenie przyzębia z występowaniem ryzyka przedwczesnego porodu oraz niskiej wagi przy narodzinach dziecka. CO WAŻNE! Niepodjęcie szybkiego leczenia i próba przeczekania do porodu może mieć poważne konsekwencje. Może dojść do zbyt dużego uszkodzenia tkanek zęba, co z kolei w przyszłości zaowocuje poważniejszymi szkodami, które wiązać się będą z długotrwałym leczeniem bądź utratą zęba.

Utratą zęba? A co z mitem, że każda ciąża to stracony jeden ząb? – Obalamy go! Ta kontrowersyjna i niestety wciąż powielana teoria powstała na błędnym założeniu, że płód pobiera wapń z zębów mamy. O to proszę się nie martwić, ale warto dbać o zdrowie swoich zębów ze szczególną starannością w czasie ciąży, kiedy zachodzi wiele zmian w organizmie i kobieta narażona jest na utratę zdrowia jamy ustnej.

ZDROWIE PŁODU

Zbyt mało mówi się o tym, że próchnica to choroba zakaźna! A więc obecność ognisk próchnicy w jamie ustnej mamy to ogromne ryzyko pojawienia się stanu zapalnego u dziecka już w zębach mlecznych.

JAK WALCZYĆ Z ZĘBAMI W CIĄŻY?

Warto zacząć już od momentu podjęcia decyzji o ciąży.

Zwykle, gdy planujemy zajść w ciąże, zmieniamy swoje nawyki żywieniowe, rzucamy używki itd., ale czy tak samo myślimy o wizycie w gabinecie stomatologicznym? Niestety nie, a powinien to być ważny krok jeszcze przed poczęciem.

A skoro już jesteśmy przy metodzie kroków, to poznajmy te najważniejsze w temacie „Zęby kontra ciąża”.

  1. Jeżeli to możliwe, to jeszcze przed poczęciem udaj się na wizytę do gabinetu stomatologicznego w celu skontrolowania stanu zdrowia jamy ustnej oraz możliwości szybkiego podjęcia ewentualnego leczenia.
  2. Dbaj o zdrowie jamy ustnej w trakcie ciąży – zdrowie naszych zębów ma ogromny wpływ na zdrowie dziecka.
  3. Jeżeli zęby wymagają leczenia w czasie ciąży to podejmij je w okresie od czwartego do szóstego miesiąca.
  4. Pamiętaj o regularnym szczotkowaniu zębów, zwłaszcza rano i wieczorem.

 

O czym jeszcze powinna pamiętać każda mama?

  1. Jak najbardziej możliwe jest leczenie w znieczuleniu podczas ciąży!
  2. Najlepszym okresem na przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych oraz kiretaży jest II trymestr.
  3. Jeżeli wystąpi konieczność wykonania zdjęcia RTG to jest to możliwe! Wykorzystywany jest do tego nowoczesny sprzęt z niską dawką promieniowania przy zachowaniu maksymalnej ochrony radiologicznej.
  4. Skaling ultradźwiękowy to bezpieczny zabieg! Końcówki ultradźwiękowe działają tak samo jak USG.
  5. Profilaktyka próchnicy i chorób przyzębia jest tak samo ważna w ciąży jak i przed nią. Dlatego należy pamiętać cały czas o kontrolnych wizytach i prawidłowej higienizacji.

 

Ostatni punkt wszyscy weźmy sobie szczególnie do serca! Profilaktyka zawsze będzie przyjemniejsza niż długotrwałe leczenie. Zapraszamy na wizytę do ArsDent!