Jak to jest z polską stomatologią? Czy stan uzębienia Polaków odpowiada jakości usług dentystycznych? Czy warto chodzić do dentysty, gdy nic nie boli?

Mały zgrzyt z zębami o nowoczesną stomatologię

Warto cały czas podkreślać, że polska stomatologia w niczym nie odstaje od zachodniej. Niestety stan uzębienia Polaków wskazuje na co innego. Z jakiego powodu? Pisaliśmy już o powodach unikania wizyt dentystycznych → tutaj, jednak w dobie wysokiej jakości polskich usług stomatologicznych czas to zmienić! Zdecydowanie większość Polaków woli korzystać z prywatnych gabinetów, głównie dlatego, że koszyk świadczeń w ramach bezpłatnej opieki jest dość ubogi i nie reprezentuje godnie nowoczesnej stomatologii. A jest o czym mówić i co podziwiać. Ponadto zdrowy uśmiech to wizytówka człowieka, dlatego warto o niego zawalczyć.

Wydrukuj sobie plombę

Współczesna stomatologia to nie jedynie leczenie czy „zalepianie dziur” w zębach. To przede wszystkim estetyka naszego uzębienia. Nawet przy owym leczeniu ubytków ma ona ogromne znaczenie.

Co może być szczególnego w wypełnieniach? Sporą popularnością przez długi czas cieszyły się wypełnienia kompozytowe. Wyróżniały się możliwością dobrania idealnego koloru do naszego zęba. Dziedzina stomatologii idzie naprzód i oferuje dziś wypełnienia porcelanowe. Nie tylko oddają naturalny kolor zęba, ale także kształt! Nawet z bruzdkami i drobnymi nierównościami. Dlaczego ktoś miałby zdecydować się na nierówności? Otóż modne stało się leczenie z zachowaniem maksymalnej naturalności. Według niektórych, zęby nie mogą być idealnie równe i nienaturalnie białe. Dlatego współczesne metody dają nam możliwość wyboru.

Innowacją okazała się też tzw. stomatologia 3D, która najczęściej stosowana jest w protetyce. Pod profesjonalnym okiem komputer dopasowuje idealny kształt wypełnienie, które następnie jest… drukowane! I oczywiście umieszczane w naszym zębie. Nowocześnie i przede wszystkim szybko.

Król jest tylko jeden

Implanty, to najnowocześniejsza metoda uzupełnienia luk w uzębieniu. To królewska metoda – pod względem świetnych efektów i trwałości. Ale to nasi czytelnicy doskonale już wiedzą dzięki poradnikowi nt. Implantów. Technika ta stale jest doskonalona, bowiem początkowo śruba, która mocuje implant, potrafiła mieć nawet 1,5 cm długości! Dziś możliwe są już nawet 6-milimetrowe. I tu właśnie jesteśmy przy kolejnym akapicie, przy którym śmiało można użyć takich epitetów jak szybko, trwale, bezpiecznie i przede wszystkim pięknie!

Zgryz Polaków

Coraz więcej młodych ludzi doprowadza do starcia zębów. Powód? Stres, presja wywierana w życiu zawodowym, a do tego kiepskiej jakości produkty spożywcze, zwłaszcza napoje gazowane o niskim pH (prowadzą do zmiękczania szkliwa).

Statystyki są przerażające, bowiem do grona osób, które nie mogą pochwalić się zdrowym i przede wszystkim pełnym uzębieniem trafiają coraz młodsi ludzie. Ponadto wciąż wizyty u stomatologów nie są w naszym kraju traktowane profilaktycznie, a dopiero, gdy dzieje się coś poważnego (najczęściej, gdy odczuwamy już ból). Podczas, gdy wystarczyłoby regularnie chodzi na tzw. higienizację, która pomaga w utrzymaniu zdrowia naszych zębów.  Przerażający jest także fakt, że wciąż wielu siedmiolatków nigdy nie było w gabinecie stomatologicznym, a próchnica określana jest mianem epidemii w naszym kraju.

Wnioski

Musimy wspólnie zwiększać świadomość nt. zdrowia zębów. Bo zdrowie zębów wpływa na zdrowie całego organizmu – więcej o tym przeczytasz tutaj.

W ArsDent zadbamy o zdrowie Twoich zębów!