Czy osoby zmagające się z cukrzycą nie mogą zdecydować się na implanty? Jeżeli tak, to jakie są przeciwwskazania przy cukrzycy do wszczepienia implantów?

Czy cukrzyca stanowi przeciwwskazanie do wszczepienia implantów? To częste pytanie osób zmagających się z tą chorobą oraz chcących podjąć leczenie przy brakach zębowych. Jak pisaliśmy w naszym wcześniejszym artykule o implantach (możesz przeczytać go klikając: Implanty), implanty zębowe wykorzystywane są do zastąpienia utraconego korzenia zęba i, co najważniejsze, pozwalają na przywrócenie całkowitej funkcjonalności naszej jamy ustnej. Implant stanowi podporę dla wykonanej pracy protetycznej (korony, protezy, mostu). Jest to więc doskonały wybór zarówno dla osób z brakiem pojedynczych zębów, jak i osób wcześniej korzystających z tradycyjnych, znanych powszechnie, protez zębowych. Dlatego implanty zębowe śmiało możemy określić mianem drugich stałych zębów – dają pełen komfort w życiu codziennym oraz doskonałe efekty wizualne.

Zastanówmy się więc, czy faktycznie osoby zmagające się z cukrzycą nie mogą zdecydować się na implanty? Jeżeli tak, to jakie są przeciwwskazania przy cukrzycy do wszczepienia implantów?

Cukrzyca jest chorobą, która zaburza proces gojenia się ran przez co zachodzi on dłużej, niż u osób zdrowych. Oznacza to, że u Cukrzyków istnieje większe ryzyko wystąpienia infekcji po zabiegu. Dodatkowo, cukrzyca może spowolnić proces scalania implantu z kością oraz doprowadzić do odrzucenia wszczepu. Nie oznacza to jednak, że u osób chorujących na cukrzyce nie można wszczepić implantów zębowych.

Implanty dla Cukrzyków!

Osoby zmagające się z cukrzycą muszą spełnić kilka warunków, by móc bezpiecznie wszczepić implanty zębowe. Podstawowym warunkiem jest utrzymanie i ustabilizowanie prawidłowego poziomu cukru we krwi oraz wartości hemoglobiny. Jest to tak zwana cukrzyca kontrolowana. Pamiętajmy jednak, że monitorowanie poziomu cukru ważne jest zarówno przed zabiegiem, jak i po! Państwa kontrola stanu zdrowia jest najlepszą gwarancją na prawidłowy przebieg gojenia się ran oraz integracji implantu z kością. Kolejnym warunkiem jest stała opieka diabetologa oraz przyjmowanie, zaleconych przez lekarza, leków. Wszystkie te czynniki minimalizują możliwość odrzucenia implantów, a tym samym zwiększają szansę na pełne i stałe uzębienie.

Jak rozpocząć leczenie implantologiczne?

Każda osoba chcąca podjąć leczenie implantologiczne powinna zacząć od wizyty u lekarza Stomatologa w celu konsultacji. Podczas takie wizyty odpowiemy na Państwa pytania oraz przedstawimy wszystkie etapy potencjalnego leczenia. Co ważne, wizyta ta nie stanowi ostatecznej decyzji o podjęciu leczenia. Jest to czas na omówienie wszystkich najlepszych rozwiązań oraz rozwianie wszelkich wątpliwości.

Jeżeli borykają się Państwo z cukrzycą koniecznie poinformujcie nas o tym podczas pierwszej wizyty (konsultacyjnej)! Jest to niezbędne do ustalenia, czy możliwe będzie wszczepienie implantów zębowych. Niezależnie jednak od decyzji nasz zespół zaoferuje Państwu najlepsze rozwiązania indywidualnie dobierając metodę.

 

Zapraszamy na konsultacje, podczas których znajdziemy najlepsze rozwiązania dla Państwa nowego i pięknego uśmiechu!