Odwiecznym zabójcą dla naszych zębów jest CUKIER i jednocześnie najskuteczniejszym twórcą próchnicy – choroby, która jest główną przyczyną utraty uzębienia! Dlatego chcąc rozpocząć dietę korzystnie wpływającą na nasze zęby należy rozpocząć od ograniczenia cukru! W czasach, w których co najmniej połowę naszych posiłków stanowią gotowe produkty, nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować tego składnika. Cukier jest bowiem wszędzie, nawet w jogurcie naturalnym czy serku ziarnistym. To oczywiście nie oznacza, że musimy zaprzestać spożywania takich produktów. Możemy jednak zacząć od ograniczenia słodyczy, cukru w herbacie czy kawie, słodzonych napojów gazowanych bądź wynalazków szczególnie nie lubianych przez Stomatologów, jak żelki czy cukierki ciągutki. W przypadku tych ostatnich, cały problem nie leży jedynie po stronie ogromnej zawartości cukru, ale także mocnej ingerencji w wypełnienia, które stają się nieszczelne, czego konsekwencją mogą być różne dolegliwości. Z kolei słodzone napoje gazowane dodatkowo wyraźnie podnoszą pH w jamie ustnej, przez co zęby są bardziej podatne na wspomnianą wcześniej próchnicę. Sztuczne produkty, z dużą ilością cukru i składnikami chemicznymi działają także drażniąco na nasze szkliwo, jednocześnie prowadząc do erozji – utraty tkanek – co skutkuje nadwrażliwością zębów na temperaturę. I choć szkliwo uznawane jest za najtwardszą tkankę w organizmie człowieka, to jego utrata wiąże się z nieodwracalnymi skutkami i koniecznością leczenia stomatologicznego.

 

Czarna lista produktów niszczących zęby – co jeszcze powinno się na niej znaleźć?

 

Obok słodyczy i napojów gazowanych warto wspomnieć o kostkach lodu. Wiele osób uwielbia je gryźć lub ssać. I choć sam lód to tylko woda, to jednak jest zimny i twardy, w związku z czym może powodować ból oraz uszkodzić szkliwo. Kolejny produktem jest kawa. Obalono już wiele mitów złych właściwości kawy i udowodniono korzystny wpływ na nasz organizm. Jednak zapominamy o kilku problemach. Po pierwsze kawa może przebarwić nasze zęby. Po drugie zmniejsza ilość produkowanej śliny powodując suchość, podobnie jest z alkoholem. Po trzecie, zbyt wiele osób wciąż decyduje się na kawę z cukrem – a o cukrze, już wiesz sporo. Do grupy słodyczy i ciągutek możemy dorzucić suszone owoce. Są źródłem witamin i pyszną formą przekąski, jednak są także często sztucznie dosładzane oraz trudne do usunięcia z przestrzeni międzyzębowych.

 

A jak jest z owocami? Czy cukier zawarty w owocach jest szkodliwy dla zębów?

 

Często pacjenci pytają, czy skoro mają ograniczyć cukier, to także zrezygnować z owoców? Otóż nie. Potrzeba ograniczenia cukru w pokarmach nie oznacza rezygnacji z owoców. Wręcz przeciwnie, jedzmy ich jak najwięcej! Oprócz cukru owoce zawierają wiele witamin i minerałów niezbędnych dla naszego zdrowia, w tym zdrowia zębów.

 

Co jeszcze korzystnie wpływa na kondycję naszych zębów?

Koniecznie przeczytaj kolejny artykuł o szczotkowaniu!