Jak wygląda implant stomatologiczny i w jakim celu go stosujemy?

 

Implant, wykonany z tytanu – materiału biokompatybilnego – traktowanego przez nasz organizm jak własną kość, ma kształt kilkumilimetrowego stożka. Wykorzystywany jest do zastąpienia utraconego korzenia zęba, poprzez umieszczenie go w kości szczęki. Implant pełni więc funkcję podpory dla pracy protetycznej, która ma zostać zamocowana: protezy, korony lub mostu. Co ważne! Implant wraz z pracą protetyczną pozwala na przywrócenie całkowitej funkcjonalności naszej jamy ustnej. Dzięki temu utrata zęba nie jest jednoznaczna z utratą komfortu.


Jaki wpływ na nasze zdrowie mają implanty?

 

Często pacjenci pytają nas o wpływ implantów na nasze zdrowie. Warto jeszcze raz wspomnieć o biokompatybilności tytanu, a więc całkowitej przyswajalności materiału przez nasz organizm. Ponad to rekonstrukcja zębów przy wykorzystaniu implantów jest bezpieczna, bowiem odbudowuje naturalną strukturę zęba wraz z jego funkcjami, jednocześnie zapobiegając zanikom kości, które z kolei mogą stanowić konsekwencję braków zębowych.


Czy widać różnicę między koroną, mostem lub protezą osadzą na implantach a naturalnymi zębami?

 

Wszelkie prace protetyczne wykonane na implantach kopiują naturalny wygląd zębów. Dlatego nie muszą się Państwo martwić o estetykę wykonanych prac. Nasze prace wykonujemy z porcelany w dobranym indywidualnie kolorze, który zazwyczaj dopasowywany jest do barwy pozostałych zębów. Dlaczego zazwyczaj? W przypadku prac obejmujących większość bądź całość jamy ustnej można zdecydować się na dowolny odcień bieli i osiągnąć wymarzony biały uśmiech! W przypadku mniejszego obszaru warto skonsultować się z nami w sprawie wybielania zębów. Należy jednak pamiętać, że taka decyzja musi zostać podjęta przed rozpoczęciem prac protetycznych!


Implanty a jedzenie.

 

Komfort i trwałość prac protetycznych podczas jedzenia to kolejny z często poruszanych tematów przez naszych pacjentów. I ponownie możemy Państwa uspokoić pisząc o swobodzie w jedzeniu. Konstrukcja implantów jest odwzorowaniem naturalnej budowy zęba. Implanty połączone są na stałe z kością. Dlatego protetyczna odbudowa zębów pozwala na spożywanie dowolnych produktów, także tych twardych. Nie muszą się Państwo obawiać, że „nowe uzębienie” wypadnie bądź przemieści się.


Jak jest z trwałością implantów i protez oraz czy trzeba o nie dbać?

 

Jak już mogli Państwo wcześniej przeczytać implanty mocowane są na stałe w jamie ustnej, dzięki czemu dają pełen komfort i wygodę, osiągane przy naturalnych zębach stałych. Inaczej jest w przypadku protez, tzw. ruchomych, które wymagają od nas użycia specjalnego kleju. Jednak o trwałość implantów nie muszą się Państwo bać.

Brak naturalnego uzębienia bądź jego części nie zwalnia nas jednak z regularnych wizyt kontrolnych oraz dbania o czystość zarówno stałych zębów, jak i protez! Pamiętajmy więc o tym, by stosować się do wszelkich zaleceń naszych Stomatologów!


Gwarancja zdrowej jamy ustnej!

 

Wszystkim osobom zalecamy wizyty kontrolne co pół roku, w celu oczyszczenia zębów. Standardowe zabiegi domowe nie pozwalają na całkowite usunięcie bakterii, które wywołują problemy zdrowotne uzębienia. Wiedząc jednak, że obok wizyt bardzo ważna jest codzienna higiena regularnie przypominamy naszym pacjentom o codziennym myciu zębów oraz, co bardzo ważne, nitkowaniu!


Czy proteza powoduje wadę wymowy?

 

Częstymi przyczynami wady wymowy są braki w uzębieniu. Prawidłowo wykonane i osadzone na implantach protezy nie stanowią więc uzasadnienia dla problemów z mową. Warto w tym miejscu zaznaczyć jak ważne jest precyzyjne i spokojne dopasowanie protezy. Dlatego zależy nam, by decydując się na współpracę mieli Państwo dobre nastawienie i informowali nas o wszelkich odczuwanych niedogodnościach, a my zrobimy wszystko, by wyszli Państwo od nas zadowoleni!


Mamy nadzieję, że po przeczytaniu artykułu mają już Państwo pewność, że prace protetyczne osadzone na implantach stomatologicznych dają pełen efekt naturalnego, zdrowego i pięknego uśmiechu!