Czy nasze zęby mają płeć? Czy płeć zębów tożsama jest z naszą płcią?

Znalazło się już wielu chętnych, którzy postanowili porównać zęby większej grupy osób. Zwracano uwagę na płeć badanych, wiek, wagę.. generalnie wszystko, co może mieć znaczenie. Skoro wiadomo, że zęby są jak linie papilarne, o czym pisaliśmy tutaj, a więc są niepowtarzalne, indywidualne dla każdego, to czy mogą jeszcze coś nam przekazywać? Otóż odkryto wspólne cechy, takie jak kolor, kształt i rodzaj ubytków wskazujące na… płeć zęba.

Co ciekawe, nasze zęby „nabywają” płeć, a dokładniej jej cechy, wraz z wiekiem.

Kobiety kontra mężczyźni

Zęby nabywające cechy płci żeńskiej są bardziej zaokrąglone, z kolei męskiej wyraźnie nabierają brązowo-żółty kolor, mocniej ścierają się, przebarwiają i stają kwadratowe. Dlaczego więc zęby mężczyzn mogą być w gorszym stanie niż kobiet? Jest to wynikiem nie okazywania stresu w takim stopniu jak robią to kobiety. Skrywanie go, nie rozładowywanie napięcia może mieć silne oddziaływanie na stan zębów.

Wiek zębów

Dlaczego z wiekiem zęby nabywają cech danej płci?

Zacznijmy od tego, że muszą to być zęby stałe, dlatego grupą docelową tych badań są osoby między 21 a 70 rokiem życia. Niestety, nie może być za prosto. Zmiany zachodzące w naszych zębach nie są zależne tylko od wieku i płci, ma na nie wpływ także stan zdrowia (przeczytaj jak zadbać o zdrowie zębów tutaj), dieta (zobacz jaka dieta jest najlepsza dla Twoich zębów, kliknij tutaj) i.. genetyka. Dlatego nie możemy tego tematu podsumować jedynie, że płeć piękna to piękne zęby. Ale za to możemy zaapelować do wszystkich mężczyzn – Mniej stresu! A jeżeli już się stresujemy, to szukajmy dobrych rozwiązać na jego rozładowanie i unikajmy zaciskania zębów!

Stomatologia estetyczna ArsDent

Wygląd naszych zębów nie jest już niczym strasznym. Zawsze można sięgnąć po najnowsze metody stomatologii estetycznej, by poprawić ich wygląd. Zapraszamy na wizytę do ArsDent.