Co może być ciekawego w temacie zębów? Według nas bardzo dużo! Dlatego wybraliśmy kilka wątków, które mamy nadzieję zainteresują także naszych czytelników.

Ostatnio poznaliśmy ciekawostki nt. implantów, kto jednak przegapił nasz artykuł zapraszamy do przeczytania klikając tutaj. A teraz dowiedzmy się więcej o naturalnych zębach.

ZĄB ZA „MILIONY MONET”

Nie chodzi o super drogi zabieg, a o prawdopodobnie najdroższy ząb na świecie – ząb Izaaka Newtona. Niemal 90 lat po Jego śmierci na aukcji pojawił się ząb uczonego, który sprzedano, UWAGA, za ponad 3 tysiące dolarów. Krąży informacja, że zdobi teraz palec zdobywcy w formie pierścienia.

NIEMOWLAK Z ZĘBAMI

Brzmi groźnie, ale faktycznie to możliwe – dziecko może narodzić się już z zębami. Oczywiście u większości maluchów zęby mleczne pojawią się dopiero koło 6-9 miesiąca, mimo to, średnio 1 na 3 tys. przypadków, zdarzy się noworodek już z jednym lub nawet kilkoma ząbkami. Najwięcej takich przypadków zaobserwowano u Finów oraz Indian Ameryki Północnej.

„SZKLIWO Z GRANITU”

 

Tytanowe implanty już znamy, ale granitowe szkliwo? Otóż szkliwo jest najtwardszą tkanką w naszym ciele, stąd jego twardość porównuje się do poziomu twardości właśnie granitu. Stanowi doskonałą ochronę zębów, jeżeli dobrze o nie dbamy. Dlatego zachęcamy do regularnych wizyt. Umów się już dziś klikając tutaj.

NIEWIELE ZĘBÓW NAM ZOSTAŁO

Obecnie przeciętny dorosły człowiek ma 32 zęby. Co jednak ciekawe, nasi przodkowie mieli ich więcej! Bardziej rozbudowane szczęki, szersze i mocniejsze, służyły do gryzienia twardego surowego mięsa. Tak trudna czynność powodowała, że wyrastały im zęby „dziewiątki” a nawet „dziesiątki”. Dziś także można spotkać się z tym zjawiskiem, zwykle jednak ich posiadacze nie wiedzą, że kryją się one pod dziąsłami… dopóki nie zaczną przysparzać kłopotów i np. boleć.

ZĘBY A LINIE PAPILARNE

Na koniec wątek kryminalny. Co więc może łączyć zęby i linie papilarne?

Naprawdę wiele.. Odcisk zębów, podobnie jak odcisk palca, może stanowić podstawę do identyfikacji danej osoby, np. podczas policyjnego śledztwa. Zęby charakteryzuje taka sama unikatowość, a nawet lepsza! Są trwalsze niż pozostałe kości, dzięki czemu mogą pozostać niezniszczone nawet przy kontakcie z ogniem. Dlatego często to właśnie dzięki zębom możemy zidentyfikować ofiary, np. katastrof lotniczych, pożarów czy osobę zmarłą wiele lat wstecz. Równie ważnym dowodem, np. do wskazania sprawcy przestępstwa, jest nawet sam ślad zębów! 

Ciekawe? Więcej przeczytasz tutaj.