Zdrowe zęby na lata

Niewłaściwa higiena jamy ustnej lub, co gorsza, jej brak może powodować zapalenia dziąseł i kości. W dalszej perspektywie czeka nas już tylko utrata zębów. Dlatego warto zadbać o prawidłowy stan zdrowia jamy ustnej (zębów i dziąseł) już dziś!

Problemy jamy ustnej mogą sięgać nieco dalej, bo nawet do serca. Jak? Bakterie, które mnożą się z ogniska zapalnego w ustach przedostają się wraz z krwią do organów, w których osiadają. Najczęściej takim miejscem staje się właśnie serce. Następnym przykrym skutkiem jest zapalenie wsierdzia, co z kolei powoduje poważne i istotne dla naszego organizmu powikłania ogólnozdrowotne.

Warto przypomnieć sobie podstawowe zasady zdrowia jamy ustnej

Przede wszystkim prawidłowe mycie zębów! Niby oczywista sprawa, a jednak wciąż przysparza problemów. Nieprawidłowe szczotkowanie zębów może być powodem wielu niekomfortowych zjawisk, takich jak np. nadwrażliwość zębów. Opisywaliśmy już tutaj jak prawidłowo szczotkować zęby, jednak najlepiej jest to pokazać – zapraszamy na konsultacje podczas których chętnie przedstawimy krótki i prosty instruktaż mycia zębów.

Nie takie twarde to szkliwo

Szkliwo to najtwardsza znana tkanka w organizmie człowieka. Nie oznacza to jednak, że jest niezniszczalne i możemy wszystko jeść bez zastanowienia. Jest kilka najczęściej przytaczanych przez stomatologów przykładów, które doskonale opisują, jak poprzez prostą czynność uszkadzamy nasze zęby. Jest to odgryzanie nitki i świeżej bułki (poprzez tzw. szarpnięcie). W przypadku nitki prowadzimy do dużego przeciążenia zębów, gdyż wykorzystujemy sporo siły na niewielką powierzchnię, dlatego nie należy tego robić! Natomiast ze świeżych bułek nie rezygnujmy, ale jedzmy ostrożnie i z wyczuciem. 

Koniec z jedzeniem i piciem

Nie chodzi o całkowity koniec, a o porzucenie lub ograniczenie niektórych produktów. Przede wszystkim należy ograniczyć napoje i pokarmy zawierające kwasy. O tym jakich produktów unikać bądź w jaki sposób je spożywać, by ograniczyć negatywny wpływ na nasze zęby przeczytasz tutaj.

Zaniedbania do uratowania

Co zrobić, gdy już stracimy ząb? Czy to czas, by pogodzić się z luką międzyzębową?

By zachować swoje zęby jak najdłużej trzeba o nie dbać. Gdy jednak już straciliśmy zęba, sprawa nie jest przegrana. Nowoczesna stomatologia wychodzi naprzeciw potrzebom człowieka i to nie tylko w funkcjonalności, ale także w wyglądzie. Implanty – to właśnie one są nadzieją współczesnej stomatologi. Dzięki nim odzyskamy pełen komfort gryzienia oraz osiągniemy efekt naturalnego zęba. Więcej o implantach przeczytasz tutaj.

Zapraszamy na konsultacje. W ArsDent zadbamy o Twój uśmiech!

Zarejestruj się!

Zostaw numer, a nasza rejestratorka skontaktuje się z Tobą.