Komputer niszczy zęby?

Co łączy pracę i gry komputerowe z zepsutymi zębami? Czy komputer może niekorzystnie wpływać na nasze zęby? Czas na analizę czynności życia codziennego Polaków.

Sporo mówi się o zbyt długim spędzaniu czasu przed komputerem przez dzieci i młodzież. Jest to faktycznie poważny problem, bo wiąże się z negatywnym wpływem na zdrowie. Ale czy tylko u najmłodszych? Pora, by obiektywnie spojrzeć na siebie i uświadomić sobie jak poważny jest to problem także dla nas.

Wielogodzinne siedzenie przed komputerem wśród dorosłych zwykle wiąże się z pracą, stąd nie możemy tak łatwo zrezygnować z komputera, jednak możemy zadbać o kilka kwestii, które zminimalizują jego złe oddziaływanie na nasze zdrowie.

Szczerbata młodzież

Zwykle, gdy mowa jest o złym wpływie komputera na nasze zdrowie wymienia się zaburzenia wzroku, ból w kręgosłupie czy brak ruchu. Niewątpliwie zachowania te skutkują problemami zdrowotnymi, takimi jak otyłość czy cukrzyca. Niewiele jednak mówi się o wpływie na zęby.

Zostało potwierdzone już, że młodzież i dzieci, które spędzają dużo czasu (ponad 3h dziennie) przed komputerem mają więcej ubytków w zębach niż dzieci, które robią to rzadziej. Z czego to wynika?

Komputer męczy

Silne oddziaływanie monitora sprawia, że męczy nam się wzrok, a tym samym cały organizm zaczyna odczuwać zmęczenie. Gdy gramy w interesującą grę, pochłonęły nas tabelki z rozliczeniami z pracy bądź wciągnęły informacje ze świata nie koniecznie poczujemy zmęczenie od razu. Natomiast w pewnym momencie przyjdzie ze zdwojoną mocą. Ponadto to tzw. „niebieskie światło” może zaburzać sen, przez co gorzej się wysypiamy. Gdy już „padamy” ze zmęczenia zwykle zapominamy o podstawowej higienie jamy ustnej: mycie zębów, nitkowanie czy płukanie specjalnym płynem.

"Komputerowe przekąski”

Niestety długie siedzenie przed komputerem często wiąże się z różnymi przekąskami. Zwykle nie mamy ani czasu ani ochoty na gotowanie, przygotowywanie zdrowych posiłków i sięgamy po coś, co mamy pod ręką. Istnieje też przekonanie, że jak zjemy to co lubimy najbardziej (czekoladę, chipsy itp.) to lepiej nam się myśli, a więc uczy i pracuje. Zapędzamy się wówczas w tzw. złe nawyki żywieniowe. Spędzając dużo czasu przed komputerem, zaburzając swój sen = nie wysypiając się zaczynamy opuszczać śniadania, automatycznie sięgając po drodze do szkoły czy pracy po drożdżówkę "bogatą" w cukier bądź inną „szybką” przekąskę.

Jeżeli jednak musimy dużo pracować bądź uczyć się przed komputerem zadbajmy o prawidłowe warunki pracy oraz zdrowe przekąski! Pisaliśmy już o diecie idealnej dla naszych zębów. Dziś jednak skupmy się na zdrowych przekąskach do komputera.

Zabrzmi banalnie, ale warzywa, owoce i jogurty to najlepsze zamienniki niezdrowych przekąsek i dobrych dla naszej jamy ustnej. Trudno jest wymagać od siebie, że w wirze pracy czy nauki zaglądając na szybko do lodówki czy szafki w kuchni wybierzemy marchewki zamiast leżące obok chipsy. Dlatego zadbajmy, by we wszystkich możliwych miejscach, skrytkach i na blacie kuchennym zamiast złych przekąsek leżały te zdrowe i dobre. Przygotowując dla siebie cieniutko pokrojone marcheweczki (wyglądające jak słone paluszki) będziemy także dobrym wzorem dla najmłodszych.

Kreatywne przekąski

Obok marchewkowych paluszków postaw na chipsy warzywne i owocowe (z buraka, jabłka, cukinii czy marchewki). Zamiast gazowanych napojów pijmy koktajle owocowe. A może pieczone banany lub omlet z owocami? Do miseczki zamiast orzeszków wsypmy pestki dyni, słonecznik i orzechy.

Z pewnością znajdą Państwo w Internecie wiele niesamowitych przepisów. Natomiast My serdecznie zapraszamy na konsultacje do ArsDent, podczas których chętnie odpowiemy na Państwa pytania.. także te dotyczące zdrowej diety dla naszych zębów.


 

Zarejestruj się!

Zostaw numer, a nasza rejestratorka skontaktuje się z Tobą.