Implanty

Implant dentystyczny czyli sztuczny korzeń zęba, stosujemy w przypadku braku uzębienia jako rozwiązanie najbardziej zbliżone do naturalnego.

Implant to mała tytanowa lub tytanowo cyrkonowa śruba, która jest doskonale tolerowana przez organizm ludzki.

Implant trwale zrasta się z kością zastępując utracony korzeń zęba i służy jako podpora dla przyszłej odbudowy protetycznej.

 

Tytan to srebrno-biały, niezwykle wytrzymały, biokompatybilny metal. Dzięki swoim unikalnym właściwościom tytan z powodzeniem stosowany jest od lat do produkcji implantów stomatologicznych.

 

HISTORIA IMPLANTÓW

Początki implantologii sięgają kilku tysięcy lat przed naszą erą. Już Majowie z Ameryki Środkowej uzupełniali braki zębów specjalnie do tego celu spreparowanymi muszlami morskimi. Dowodzi tego wykopalisko dr. Wilsona Poponoe dokonane w Hondurasie. Odnalazł on fragment żuchwy, w którym zęby sieczne zastąpiono kawałkami muszli o kształcie stożka.

Kolejnym przykładem zainteresowania antycznych kultur implantacją zębów jest nekropolia galoromańska, odkryta w Chantabre (Essone) w dzisiejszej Francji. Znaleziony tam implant, wykonany z żelaza, umieszczony był w szczęce na pozycji drugiego przedtrzonowca. Analiza chemiczna wykazała, iż omawiany wszczep został przed implantacją specjalnie do tego celu przygotowany. Kształt zbliżony do naturalnego zęba uzyskano dzięki obróbce termicznej i mechanicznej. Badania radiologiczne wykazały zadowalającą integrację wszczepu z kością.

W 1100 r. Abulcasis wskazywał na możliwość umieszczania w zgryzie kości wołowej uformowanej na kształt brakujących zębów. W XVI w. zastępowano utracone uzębienie implantami wykonanymi z kości słoniowej. Z kolei w 1728 r. francuski badacz Pierre Fauchard opisał w opublikowanym podręczniku chirurgii udane zabiegi implantacji.

Zarejestruj się!

Zostaw numer, a nasza rejestratorka skontaktuje się z Tobą.